dieta

dieta

czwartek

Perłowobiały uśmiech od zaraz!


Kawa, zła dieta, palenie papierosów- wszędzie słyszy się, że to trzy główne czynniki, przez które nasze zęby tracą naturalną biel. 
Prawda jest taka, że wszystkie produkty spożywcze, które brudzą białe prześcieradło zostawiają także plamy na powierzchni naszych zębów. 
Aby usunąć przebarwienia i zachować ładny uśmiech stosujemy pasty i paski wybielające. Niektórzy sięgają po bardziej zdecydowane metody takie jak 
nakładki lub kierują od razu swoje kroki ku gabinetom dentystycznym. Co ciekawe, wybielanie zębów nie jest "wynalazkiem" współczesności. 

Zaciekawiły mnie dzieje dentystki i poczytałam o dawnych sposobach dbania o zęby. Niektóre są całkiem zaskakujące. 
Już w starożytnym Egipcie starano się dbać o higienę jamy ustnej. Rolę pasty do zębów pełnił proszek ze skorupek jaj, pumeksu i startych byczych kopyt. 
Około roku 5000 p.n.e. w Indiach czyszczono zęby gałązkami niektórych gatunków drzew. Rozgryziona końcówka przypominała pędzelek.
Rzymianie myli zęby już w okresie republiki, natomiast moda na białe zęby przyszła w epoce cesarstwa. Żeby uzyskać pożądany kolor stosowano wybielacze. Najskuteczniejszym był... mocz:) 
Nie żartuję. 
Zawarty w nim amoniak miał właściwości wybielające i antybakteryjne. Przez całe średniowiecze używano go jak płynu do płukania ust. Na szczęście od tamtych czasów stomatologia przeszła długą drogę i dziś mamy do wyboru znacznie bezpieczniejsze (i nie tak obrzydliwe) metody wybielania zębów.  
Moja przyjaciółka pracuje jako asystentka stomatologa. W swojej praktyce wielokrotnie wybielała zęby pacjentom. To najprostszy zabieg medycyny estetycznej. Niemniej biały uśmiech jest marzeniem wielu. Dodaje pewności siebie, sprawia że częściej się uśmiechamy i czujemy się atrakcyjniejsi. 
Żółty odcień zębów daje dokładnie odwrotny efekt. Dlatego chętnych na wybielanie zębów nie brakuje. Zanim poddamy się działalniu żelu wybielającego warto oczyścić zęby z kamienia i płytki nazębnej. Często już po skalingu i paskowaniu nasze ząbki będą wydawały się bielsze. Dlaczego? 
Piaskowanie, podobnie jak wybielanie usuwa jedynie powierzchowne przebarwienia. Nie ma żadnego wpływu na kolor kości zęba. Jeśli jest z natury żółtawa, kremowa lub sina żadna metoda wybielania nie da spodziewanych rezulatów. Co więcej, może zaszkodzić powodując nadwrażliwość zębów i uszkodzenie szkliwa. 
Kto więc nie może poddać się zabiegowi wybielania? 
Będą to osoby z niewyleczonymi zębami, chorobami dziąseł, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Pamiętaj też, że od skalingu i piaskowania muszą minąć co najmniej 2 tygodnie, zanim usiądziesz ponownie na fotelu dentystycznym. 
Ja pierwszy raz wybielałam zęby w gabinecie medycyny estetycznej. Zdecydowałam się na zabieg metodą laserową, obiecującą najlepsze rezultaty w krótkim czasie. Na zęby nakłada się specjalny żel, a następnie kieruje się na nie zaawansowane niebieskie światło lampy. Zabieg składa się z 3 etapów trwających po 15 minut. Zgodnie ze skalą Vita miałam po nim zęby bielsze o 12 odcieni! Niesamowita różnica. Od razu nabrałam ochoty, by się uśmiechać. Po wybielaniu należy przejść na "białą dietę". Przez dwie godziny można pić tylko wodę. Uzyskany odcień zębów utrzyma się dłużej, jeśli na kolejne 2-3 tygodnie zrezygnujemy ze wszystkich produktów mogących powodować przebarwienia. Oznacza to dłuższą przerwę od kawy, coli, mocnej herbaty, czerwonego wina, ciemnych sosów, czekolady, jak również soków z owoców cytrusowych. Szkliwo po wybielaniu jest osłabione i odwodnione, przez co intensywnie chłonie płyny z jamy ustnej i może wrócić do poprzedniego stanu, jeśli nie będziemy przestrzegać diety! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Coś Ci się spodobało a coś bardzo nie? Napisz mi o tym :)